A Magyar Telekom kampányol

Pereszlényi Zoltán, Magyar TelekomA Magyar Telekom izgalmasnak gondolt kísérlettel hívja fel a figyelmet a digitális tudásbeli különbségekre és ezek fejlesztési lehetőségeire.

A Magyar Telekom új kampánya egy érzékenyítő gyakorlattal mutatja be a digitalizáció társadalmi hatásait. A videón rögzített kísérlet során a digitális készségek különbségei és azok mindennapi életre gyakorolt hatását mutatják be. Ehhez a társadalomtudományokban ismert „privilege walk” (kiváltság-séta) módszert alkalmazták. Kezdetben egy vonalban álló emberek különböző digitális jártasságokkal kapcsolatos kérdéseket kaptak, például: „Fizetsz-e rendszeresen csekket mobilon?”, „Sikerült-e már munkát találnod egy online megtanult új készségednek köszönhetően?”, vagy „Írattál-e már meg magad helyett e-mailt vagy üzenetet mesterséges intelligenciával?”. Azok, akiknek az adott tevékenység már része a mindennapjaiknak, előreléphettek. Így látványosan szétszakadozott a mezőny, hiszen egyesek minden kérdést követően léphettek, míg mások csak egy-két lépést tettek. Az eredmény erejét az adja, hogy a résztvevők valós reakcióikat és érzelmeiket mutatták.

A digitális transzformáció hatását tükrözi a társadalomban. Az új tudás egy egész közösséget is előrevihet, ugyanakkor különbségeket is eredményezhet. Az eltérések oka lehet például a tanuláshoz és az eszközökhöz való hozzáférés, mely jelentős feladatot jelent a telekommunikációs szolgáltatók számára. Bár a Magyar Telekom megbízásából készült ötezer fős, online kérdőíves vizsgálat alapján a többség digitálisan fejlettebbnek tartja magát, mint a környezetét, egy korábbi KSH-adatfelvétel szerint azonban tízből négy honfitársunk még az alapvető digitális ismeretekkel sem rendelkezik. Mindkét kutatás azt mutatja, hogy a digitális jártasságban az életkor a legfőbb választóvonal. Magyarország nemzetközi összehasonlításban a hozzáférés tekintetében jobban, míg a tudás terén kissé gyengébben teljesít, ami arra utal, hogy jelentős potenciál van még a képességek bővítésében.

„Digitális szolgáltatóként tisztán látjuk a szerepünket és a felelősségünket abban, hogy a digitalizáció mindenki számára kézzelfogható fejlődési esélyt kínáljon. A lehetőségek és a szükségletek eltérőek, de mindenkiben ott a fejlődés lehetősége. A Magyar Telekom célja, hogy hozzájáruljon a digitális különbségek csökkentéséhez” – hangsúlyozta Pereszlényi Zoltán, a távközlési társaság kereskedelmi vezérigazgató-helyettese.


 

Összefoglalás

  • A Magyar Telekom izgalmasnak gondolt kísérlettel hívja fel a figyelmet a digitális tudásbeli különbségekre és ezek fejlesztési lehetőségeire.
  • Bár a Magyar Telekom megbízásából készült ötezer fős, online kérdőíves vizsgálat alapján a többség digitálisan fejlettebbnek tartja magát, mint a környezetét, egy korábbi KSH-adatfelvétel szerint azonban tízből négy honfitársunk még az alapvető digitális ismeretekkel sem rendelkezik.
  • A lehetőségek és a szükségletek eltérőek, de mindenkiben ott a fejlődés lehetősége.

GJ

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

A magyar polgárok komoly kibervédelmi kihívásokkal küzdenek

vas febr 23 , 2025
A magyar társadalom hamis biztonságérzete a kiberbűnözéssel kapcsolatban aggasztó mértékben […]

Ez is érdekelhet