Az év technológiai fókuszterületei között az AI, az üzleti intelligencia és az automatizálás kerülnek a középpontba, míg a legnagyobb kihívásokat a költség- és humánerőforrás-korlátok jelenthetik.
A Protechtor CIO Navigátor felmérése szerint a cégek 56 százaléka már rendelkezik előre kidolgozott digitalizációs stratégiával, ami jelentős előrelépés. Ugyanakkor a piacon komoly eltérések tapasztalhatóak: míg a vezetők többsége optimistán tekint a 2025-re, és ötven százalékuk a bővülő IT-büdzséből várja a fejlődést, addig ugyanennyien aggódnak a változatlan vagy csökkenő pénzügyi források és a fokozódó technológiai verseny hatásai miatt. A Stylers Group által készített felmérés azt mutatja, hogy széles spektrumú IT-piaci helyzetrajz bontakozik ki, de a válaszadók egyetértettek abban, hogy 2024 kifejezetten nehéz év volt (57 százalék), míg 2025-ben a CIO-k számára a költséghatékony működés és az üzleti folyamatok optimalizálása marad a legfontosabb feladat.
Bár a válaszadók hatvan százaléka pozitív piaci változásokra számít 2025-ben, számos kihívás is akad. A CIO-k leginkább a negatív piaci folyamatok IT-büdzsére gyakorolt hatását (28 százalék) és a mesterséges intelligencia (AI) implementációval kapcsolatos kérdéseket (22 százalék) tartják a legfontosabbnak. Emellett az adatvagyon hatékony strukturálása és az optimális technológiai használat is kiemelt problémát jelent. Az innovatív technológiák bevezetésének útjában gyakran a szabályozói megfelelés áll, így a NIS2 irányelvek és egyéb adatvédelmi szabályok betartása is komoly fejtörést okoz.
Kihívás az emberi erőforrás és belső a tudás hiánya
A felmérés arra is rávilágít, hogy a válaszadók több mint fele (56 százalék) rendelkezik belső digitalizációs stratégiával 2025-re, és a legtöbb cég a hatékonyságnövelő operatív folyamatokra összpontosít. A HR és pénzügyi területek mellett a döntéshozatal támogatása (63 százalék) és az üzleti intelligencia (54 százalék) is egyre fontosabb szerepet kap. A megkérdezettek kétharmada tervezi új technológia bevezetését, és az IT-stratégia szerves részévé válik a felhőtechnológia, amelyet a cégek 61 százaléka az IT-büdzsé növelésére kíván felhasználni. A hibrid megoldások is egyre népszerűbbek, míg a fejlesztési hatékonyság növelésére a low-code/no-code technológiák terjedése is figyelemre méltó.
Az AI, mint a jövő technológiai trendje, az adatelemzés, a döntéshozatal és a vállalati alkalmazások támogatásában, valamint a sales és marketing területeken kiemelt szerepet kap. A felmérés szerint a vállalatok 78 százaléka már naponta alkalmaz AI alapú megoldásokat, különösen a munkatársak, szoftverfejlesztés és adatelemzés területén. Azonban az AI körüli biztonsági aggályok – például az adatmanipuláció és a kibertámadások – továbbra is jelentős figyelmet igényelnek. A válaszadók 89 százaléka számít kihívásokra az új technológiák bevezetésekor, különösen az emberi erőforrások és belső tudás hiányában. A legnagyobb kereslet a fejlesztők (50 százalék) és AI szakértők (47 százalék) iránt mutatkozik, de egyre inkább szükség lesz üzleti IT szakértőkre is. A jó hír, hogy a vállalatok kétharmada már kevesebb mint 4 hónap alatt megtalálta a megfelelő szakembereket.
A kutatás alapján az IT-vezetők prioritása világosan kijelölt: az innováció, a hatékonyság növelése és az üzleti igények gyors kielégítése kerülnek előtérbe. Hogy mely megoldások válnak be a jövőben, az cégenként eltérő lesz – állítja Laczkó Gábor, a Stylers Group alapítója.
Összefoglalás
- Az év technológiai fókuszterületei között az AI, az üzleti intelligencia és az automatizálás kerülnek a középpontba, míg a legnagyobb kihívásokat a költség- és humánerőforrás-korlátok jelenthetik.
- míg a vezetők többsége optimistán tekint a 2025-re, és ötven százalékuk a bővülő IT-büdzséből várja a fejlődést, addig ugyanennyien aggódnak a változatlan vagy csökkenő pénzügyi források és a fokozódó technológiai verseny hatásai miatt.
- A Stylers Group által készített felmérés azt mutatja, hogy széles spektrumú IT-piaci helyzetrajz bontakozik ki, de a válaszadók egyetértettek abban, hogy 2024 kifejezetten nehéz év volt (57 százalék), míg 2025-ben a CIO-k számára a költséghatékony működés és az üzleti folyamatok optimalizálása marad a legfontosabb feladat.