Nehezen szúrjuk ki az álhíreket

gyermek, internetA fiatalok többségére veszélyt jelentenek az álhírek – derül ki az első Nagy Diák TudatosNet Teszt válaszaiból. Az országos játékot másodjára indították el, hogy a diákok meg tudják védeni magukat az ártalmas tartalmaktól.

Az internet mára nélkülözhetetlen részévé vált a mindennapjainknak, de a digitális tér fejlődése – amelyet a mesterséges intelligencia (AI) megjelenése még inkább felerősít – számos új, eddig ismeretlen veszélyt hordoz magában. A gyermekek és a fiatalok ráadásul különösen veszélyeztetettek: az online zaklatás, az adathalászat, az AI által manipulált tartalmak, a hamis információk terjedése egyre nagyobb méreteket ölt. Ráadásul a tavalyi, több mint 16 ezer diák által kitöltött Nagy Diák TudatosNet Tesztből az derül ki, hogy az álhírek kategóriában feltett kérdésekre tudták a résztvevők a legkevésbé a helyes válaszokat.

„Azt gondoljuk, hogy a fiataloknak nincs szükségük segítségre a social media platformokon, mert a TikTokra ügyesen fel tudnak tenni tartalmakat. Nem szabad őket elengedni. A tavalyi TudatosNet Teszt során kiderült, hogy átlagosan több mint a kitöltők fele, egészen pontosan 52 százaléka rutintalan az álhírek témakörben. Fontos nekik is, és minden internet használónak, hogy több forrásból gyűjtsenek információkat, csak úgy szűrhetők ki az álhírek” — – fogalmazott Koren Balázs, a ProSuli szakmai vezetője. .

Ezer játékos kap meghívást

Annak érdekében, hogy a lehető legtöbb fiatal felismerje az internet veszélyeit, és megvédjék magukat a káros tartalmaktól, a DUE Médiahálózat és a Yettel Nagy Diák TudatosNet Teszt néven játékot indított. Az online kvíz többek között olyan témakörökben méri fel a jelentkezők rátermettségét, mint a biztonságos jelszavak, a cyberbullying, a digitális detox, vagy az AI szerepe az álhírek terjesztésében.

A tesztet bármely korosztály kitöltheti április 27-ig a nagydiaktesztek.hu/tudatosnetteszt2 oldalon, de az értékes nyereményeket tartogató versenyben csak a 14 és 20 év közötti fiatalok vehetnek részt. A február 10. és április 27. között zajló első, online fordulóból a legjobb eredményt elért ezer játékos kap meghívást a 2025. május 5-i online középdöntőbe. Innen a húsz legjobb eredményt elérő versenyző jut be a finálét jelentő online döntőbe, melynek résztvevői 2025. május 8-án tölthetik ki a mindent eldöntő kérdéssort.

A játék első helyezettje egy Samsung Galaxy A55 5G telefonnal, a második egy Samsung A9+ 5G tablettel, a harmadik egy Samsung A25 5G telefonnal, a 4-10. helyezettek egy-egy SBS Music Hero IBIZA hangszóróval lesznek gazdagabbak. Az eredményhirdetés 2025. május 23-án lesz Budapesten, az Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon, az újpesti UP Rendezvénytérben.


 

Összefoglalás

  • Ráadásul a tavalyi, több mint 16 ezer diák által kitöltött Nagy Diák TudatosNet Tesztből az derül ki, hogy az álhírek kategóriában feltett kérdésekre tudták a résztvevők a legkevésbé a helyes válaszokat.
  • Annak érdekében, hogy a lehető legtöbb fiatal felismerje az internet veszélyeit, és megvédjék magukat a káros tartalmaktól, a DUE Médiahálózat és a Yettel Nagy Diák TudatosNet Teszt néven játékot indított.
  • Az online kvíz többek között olyan témakörökben méri fel a jelentkezők rátermettségét, mint a biztonságos jelszavak, a cyberbullying, a digitális detox, vagy az AI szerepe az álhírek terjesztésében.

GJ

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

NAV mobilapp: Egymillióan nem tévedhetnek

ked febr 18 , 2025
Népszerű a NAV leginnovatívabb alkalmazása, a NAV-Mobil: a letöltések száma […]

Ez is érdekelhet