A mesterséges intelligencia térnyerése egyre több szférában változásokat generál. Ez alól az álláskeresés sem kivétel. Mire számíthatunk 5-10 év múlva? Ismerd meg a Jooble álláskereső portál előrejelzéseit.
Az utóbbi években a mesterséges intelligencia számos változást generált mind a munkavégzés folyamataiban, mind az álláskeresés és a toborzás eljárásában. Jelenleg a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet játszik az álláshirdetésekre beérkező önéletrajzok gyűjtésében, a változás 5-10 év múlva viszont sokkal jelentősebb lesz. Ha te is munkát keresel, a veszprémi állások oldalon megtalálhatod az aktuális állásajánlatokat – ráadásul nem csak a Veszprém környéki állásokat szűrheted ilyen módon, hanem kiválaszthatod bármelyik települést, országrészt vagy vármegyét a pontosabb találatok érdekében.
A Jooble álláskereső portál is tartja a lépést a technológiai trendekkel, így egy olyan algoritmust használ, amely segít a számodra leginkább releváns állásajánlatokat megtalálni, akár pillanatok alatt. De mire számíthatunk a mesterséges intelligenciától a következő 5-10 évben?
Nézzük, milyen változásokra érdemes felkészülni a Jooble szakértői csapata szerint.
Jooble: A mesterséges intelligencia és az álláskeresés változása
A mesterséges intelligencia az életünk számos terén helyet kapott már: egyszerű kereséseket, képszerkesztéseket, tervezéseket, adatgyűjtéseket és számos más dolgot végez el el helyettünk. Az idő múlásával az álláskeresés és a toborzás folyamataiban is egyre inkább részt fog venni, ezért ismerjük meg a Jooble előrejelzéseit a következő 5 évre vonatkozóan.
Álláskeresés 5 év múlva a mesterséges intelligenciával
Az olyan álláskereső portálok, mint a Jooble, már most is mesterséges intelligencia alapú szoftvereket alkalmaznak az információk optimalizálása érdekében, viszont a következő 5 évben ezek a rendszerek sokkal többet tudnak majd nyújtani. Az álláskeresők számára ez azért pozitívum, mert kevesebb időt kell majd tölteni az állásajánlatok böngészésével – az AI adatgyűjtési módszere lehetővé teszi, hogy a korábbi keresések és az önélterajzban bemutatott készségek alapján ajánljon majd álláshirdetéseket.
Az AI nem csak az álláskeresésben, hanem a munkaerő-toborzásban is egyre nagyobb szerepet fog kapni. A Jooble szerint 5 éven belül már a mesterséges intelligencia fogja végezni az interjúkat, legalábbis az első körös interjúkat biztosan. Mivel az AI képes elemezni az önéletrajzban található adatokat, egyedül kiválasztja a szimpatikus jelölteket és értesíti őket az interjúval kapcsolatban. Az első interjú alatt vizsgálni fogja a testbeszédet, a hangsúlyt, a beszédstílust is, és ezek alapján dönti el, hogy ajánlja az álláskeresőt a következő interjúra vagy sem.
Ez a tény egyrészt megkönnyíti a toborzási folyamatokat, másrészt olyan kérdéseket vet fel, hogy hogyan lesz képes egy robot felismerni a fontos emberi tényezőket – ez egyelőre még csak feltevés, de nagy a valószínűsége, hogy hamarosan válaszokat kapunk ezekre a kérdésekre is.
Álláskeresés 10 év múlva a mesterséges intelligenciával
A Jooble szakértői szerint a következő 10 évben arra lehet számítani, hogy a mesterséges intelligencia kisegítő eszköz helyett már egy teljes értékű toborzó vagy tanácsadó lehet. A szoftverek valószínűleg már annyira fejlettek lesz 10 év múlva, hogy teljes mértékben képesek lesznek interaktív módon kommunikálni az álláskeresőkkel, akár szövegben, akár videóhívásokon keresztül.
Álláskeresés blokklánc-technológiával
A mesterséges intelligencia mellett megjelenhet a blokklánc-technológia is, ami lehetővé teszi, hogy az álláskeresők és az állásadók közvetítők nélkül találják meg egymást. A blokklánc közvetlenül hathat a munkaerőpiacra azáltal, hogy létrehoz egy új piacot: a képesítések és készségek új piacát. Ez megszüntetheti a hamis önéletrajzok és a félrevezető jelentkezési adatokkal kapcsolatos problémákat, mivel a blokkláncon minden releváns tapasztalat és tanúsítvány igazolható módon lesz rögzítve.
Az álláskeresők számára ez azt jelentheti, hogy már az önéletrajzok kiküldésével sem kell majd foglalkozni – ezek a rendszerek elküldik az információkat azoknak a cégeknek, ahová az álláskereső jelenlegi tudásával és tapasztalatával keresnek alkalmazottakat. Így 10 év múlva lehet, hogy az álláskeresés során már csak az interjú alatt lesz szükség az álláskereső beavatkozására és személyes jelenlétére.
Az emberi tényezők visszatérése
Bár abban biztosak vagyunk, hogy a mesterséges intelligencia számos olyan folyamatot fog helyettesíteni, amit most emberek végeznek… Hosszú távon viszont úgy gondoljuk, hogy a vállalatok visszatérnek majd az eredeti emberi megoldásokhoz. Ez azért alakulhat így, mert a mesterséges intelligenciának a teljesítménye sem korlátlan, főleg, ha emberi tulajdonságokról van szó – legyen az kreativitás, csapatmunka, döntéshozatal.
Ebből kifolyólag a Jooble álláskereső portál szakértői úgy gondolják, hogy a mesterséges intelligencia nem fogja felváltani sem a toborzók munkáját, sem az álláskereső portálok szükségét 10 év múlva sem. Inkább egy kiegészítő megoldás lesz, ami a munka “unalmas” részére lesz felhasználva, mint az adatgyűjtés, keresőoptimalizálás, adatelemzés, stb.
Összefoglalás
- Az első interjú alatt vizsgálni fogja a testbeszédet, a hangsúlyt, a beszédstílust is, és ezek alapján dönti el, hogy ajánlja az álláskeresőt a következő interjúra vagy sem.
- Ez a tény egyrészt megkönnyíti a toborzási folyamatokat, másrészt olyan kérdéseket vet fel, hogy hogyan lesz képes egy robot felismerni a fontos emberi tényezőket – ez egyelőre még csak feltevés, de nagy a valószínűsége, hogy hamarosan válaszokat kapunk ezekre a kérdésekre is.
- Az álláskeresők számára ez azt jelentheti, hogy már az önéletrajzok kiküldésével sem kell majd foglalkozni – ezek a rendszerek elküldik az információkat azoknak a cégeknek, ahová az álláskereső jelenlegi tudásával és tapasztalatával keresnek alkalmazottakat.