6G: Van víziója Európának

6G mobilhálózatAz „Európai vízió a 6G hálózati ökoszisztémáról” című friss tanulmány megszületésében az ELTE Informatikai Kar docense is közreműködött.

A 6G Smart Networks and Services Industry Association (6G-IA) által készített tanulmány a 6G hálózatok fejlesztésére és szabványosítására irányuló globális kezdeményezéseket vizsgálja, kiemeli a kulcsfontosságú nemzetközi szereplők által formált egységes 6G-vízió szükségességét, hangsúlyozza Európa aktív szerepét a 6G kutatásában, fejlesztésében, szabványosításában, valamint a társadalmi, környezeti és gazdasági kihívások kezelésében. A dokumentum frissített képet nyújt a jelenlegi, ötödik generációs rendszereket leváltó, várhatóan 2030 körül megjelenő 6G architektúrák fejlesztésének állásáról, kiemelve az innovatív megoldásokat, amelyek az 5G rendszerek korlátainak leküzdésére irányulnak. Rámutat az 5G rendszerek azon pontjaira, amelyek akadályozzák a hatékony globális működést, és javaslatokat tesz az ezek leküzdését célzó architekturális fejlesztésekre.

A javasolt újítások célja egy rugalmas, alkalmazkodóképes és fenntartható hálózat létrehozása, amely képes támogatni a következő generációs alkalmazásokat és szolgáltatásokat. Az ELTE egyébként 2023 májusában jelentette be, hogy Laki Sándor adjunktus és kutatócsoportja is részt vesz a csaknem hatmillió euró költségvetésű, egyetemek, kutatóintézetek és vezető iparági partnerek együttműködésével induló DESIRE6G Horizon Europe projektben, amelynek célja a 6G-hálózatok rendszerarchitektúrájának megtervezése. A projektben az Informatika Kar kutatói a programozható hálózati infrastruktúra kifejlesztésén dolgoznak, amely egységes módon képes kezelni a szoftveres és hardveres hálózati elemeket, és mérhető módon képes garanciákat adni a hálózati szolgáltatások követelményeinek (késleltetés) teljesítéséhez.

White paper: Az európai elképzelés

A White paper a 6G hálózatok fejlesztésére és szabványosítására irányuló, folyamatban lévő globális erőfeszítésekre összpontosít, amelyek célja a 2030 körüli kereskedelmi bevezetés. Fontosnak tartják, hogy a legfontosabb érdekelt felek világszerte egységes 6G-víziót alkossanak, és egységes globális konszenzusra törekedjenek. A 6G-ben várható technológiai fejlesztéseket, például a natív mesterséges intelligencia (AI) támogatását, az integrált érzékelést és kommunikációt (ISAC), valamint a fejlett kiberbiztonságot. Hangsúlyozzák a fenntarthatóságra való összpontosítást, mind a 6G rendszerek fenntarthatóvá tételét, mind pedig a 6G felhasználását a fenntarthatóság fokozására különböző iparágakban, például a médiában, a közlekedésben és az egészségügyben.

Globálisan a 6G fejlesztését olyan kulcsfontosságú prioritások vezérlik, mint a biztonság, az AI, az energiahatékonyság és a mindenütt jelenlévő lefedettség. Európa – különösen az Európai Intelligens Hálózatok és Szolgáltatások Közös Vállalkozása (SNS-JU) és kutatási és fejlesztési (K+F) projektek, például a kiemelt Hexa-X-II projekt révén – aktívan összehangolja prioritásait a globális szabványokkal.

Vizsgálni kell a 6G fejlesztés során a társadalmi-gazdasági megfontolások szükségességét, beleértve az energiahatékonyságot és a fenntarthatósági célokat is. Fontos, hogy a fenntarthatósági mérőszámok, például a kulcsfontosságú értékmutatók (KVI-k) beépítésére a K+F folyamatba annak biztosítása érdekében a 6G ne csak a műszaki teljesítménycélokat érje el, hanem pozitívan járuljon hozzá a társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi célokhoz is. Felvázolják a 6G felhasználási eseteit és kulcsfontosságú teljesítménymutatóit (KPI-k), amelyek az európai konszolidált kutatás és innováció (K+I) perspektíváját tükrözik. Ezek a felhasználási esetek a különböző SNS közös vállalkozás projektjeiből származó adatokon alapulnak, és hat csoportba sorolják, mindegyikhez tartozik egy-egy reprezentatív felhasználási eset és a megfelelő fő teljesítménymutatók. A felhasználási esetcsaládok a következők: Magával ragadó élmény; együttműködő robotok; fizikai tudatosság; digitális ikrek (DT); teljesen összekapcsolt világ; megbízható környezetek.

Minden egyes felhasználási esethez megadja a KPI-ket, beleértve az adatátviteli sebességet, a késleltetést, a megbízhatóságot és a pozicionálási pontosságot, az egyes felhasználási esetcsaládok sajátos igényeihez igazítva. Ezen túlmenően az üzemeltetési szempontokat is tárgyalják, a 6G hálózatok hatékony működésének szempontjaival, beleértve a spektrumhasználatot, az egységesített interfészeket, a telepítési stratégiákat és az 5G-ről való zökkenőmentes átállást.

A 6G technológia várható szolgáltatásait „kívülről befelé” szemlélve szintén tárgyalják, a 6G rendszerrel integrált vagy általa lehetővé tett szolgáltatásokra összpontosítva, és hangsúlyozva, hogy a 6G-re való átállás során az 5G innovációit fenn kell tartani és azokra kell építeni. Ezért bemutatják a „6G-képes szolgáltatások jövőképét”, amely kiemeli az összekapcsolt és átjárható intelligens hálózatok és szolgáltatások fontosságát, és a fenntartható 6G érdekében új ökoszisztéma-szintű üzleti megközelítést javasol.

A vízió legfontosabb elemei

– Az 5G-ről a 6G-re való áttérés elősegítése az 5G innovációk fenntartása és fejlesztése érdekében.
– Az 5G esetleges hiányosságainak kezelése olyan területeken, amelyek esetleg elmaradottak, például a vertikális iparágak támogatása tekintetében.
– Az új szolgáltatási képességek integrálása az interoperabilitásra és a szolgáltatásfolytonosságra helyezve a hangsúlyt.
– Összekapcsolt és interoperábilis intelligens hálózatok tervezése, amelyek biztosítják a zökkenőmentes működést a hálózati szolgáltatók közötti összekapcsolást és átjárhatóságot a puszta csatlakoztathatóságon túlmenően.
– Fenntartható 6G ökoszisztémák meghatározása, amelyek a fenntarthatóságot helyezik előtérbe, és magukban foglalják a következőket: környezetvédelmi, társadalmi és gazdasági szempontokat egy új üzleti ökoszisztéma-megközelítésen keresztül.

A 6G technológiai eszközeinek K+F-je már évek óta folyik, a korábbi generációk jellemzőire és fejlesztéseire építve, miközben olyan áttöréseket is vizsgálnak, amelyek a közeljövőben forradalmasíthatják a mobilkapcsolatokat. A közelgő 6G rendszerrel kapcsolatos legfontosabb témák közé tartoznak a hardver (HW) és a rádiótechnológia továbbfejlesztése, a rugalmas hálózati topológiák, a determinisztikus hálózatépítés, a hálózati szoftverizáció, az AI és az ISAC széles körű alkalmazása.

Az elősegítő tényezők olyan konkrét területekbe sorolhatók, mint az energiahatékony technológiák, a hálózat- és szolgáltatásbiztonság, a determinisztikus hálózatépítés, a rádió- és jelfeldolgozás, az új hozzáférési és rugalmas topológiák, a perem-felhő kontinuum, a hálózati softwarizáció, a hálózati intelligencia (NI), az optikai hálózatok/fotonika, és a HW-technológiák. Naprakész jövőképet nyújtanak a közelgő 6G architektúráról, a potenciális újításokra és a jelenlegi 5G korlátok kezelésére összpontosítva. Azonosítják az 5G alapvető kihívásait, amelyek akadályozzák a hatékony globális működést, és felvázoljuk a 6G lehetséges építészeti újításait e kihívások leküzdése érdekében.

A legfontosabb területek közé tartozik az interoperabilitás, az erőforrás-tudatosság, a szolgáltatás-tudatosság, a többbérlős szövetség, a felhasználói berendezések mélyebb integrációja, az AI/gépi tanulás (ML) támogatása, a megbízható kommunikáció, az ISAC, a földi és a nem földi hálózatok (TN és NTN) közötti zökkenőmentes integráció, a fokozott biztonság és adatvédelem, a hálózat egyszerűsítése és a fenntarthatóság. Ezek az innovációk elengedhetetlenek az IMT2030 keretrendszerben meghatározott 6G új célkitűzéseinek és követelményeinek teljesítéséhez. A fent említett területeken megvalósuló innovációk képezik majd a 6G architektúra alapját, amely a meglévő 5G rendszerre (5GS) épül, de új koncepciókat és technológiákat foglal magában.

A 6G KPI-jei lényegesen nagyobb igényeket támasztanak, nagyobb adatátviteli sebességgel, alacsonyabb késleltetéssel és fokozott megbízhatósággal. A 6G az 5G-vel ellentétben jelentősen hangsúlyozza a fenntarthatóságot, a megbízhatóságot és a befogadást, célja a technológiai interakciók átalakítása és a globális fenntarthatósági célok támogatása. A 6G törzshálózat az 5G-ből fejlődik tovább, integrálva az AI/ML-t a nagyobb hatékonyság, a biztonság és a valós idejű erőforrás-kezelés érdekében. Ezen innovációk célja egy olyan robusztus, rugalmas és fenntartható hálózati architektúra létrehozása, amely képes támogatni a következő generációs alkalmazásokat és szolgáltatásokat.

A 6G 2030-ig történő megvalósításához számos kulcsfontosságú nem technikai jellegű lépést kell megtenni, ideértve a szabványosítást, a szabályozást, az üzleti stratégiát és a fenntarthatóságot.

Az európai 6G-iparágnak a technológia, az üzleti modellek és a beruházási stratégiák terén is innoválnia kell. A hangsúly az erőforrások felhasználásának optimalizálásán, a környezeti hatások csökkentésén, valamint annak biztosításán lesz, hogy a 6G előnyei fenntartható és méltányos módon valósuljanak meg a társadalom és az üzleti élet számára.


Összefoglalás

  • A 6G Smart Networks and Services Industry Association (6G-IA) által készített tanulmány a 6G hálózatok fejlesztésére és szabványosítására irányuló globális kezdeményezéseket vizsgálja, kiemeli a kulcsfontosságú nemzetközi szereplők által formált egységes 6G-vízió szükségességét, hangsúlyozza Európa aktív szerepét a 6G kutatásában, fejlesztésében, szabványosításában, valamint a társadalmi, környezeti és gazdasági kihívások kezelésében.
  • Hangsúlyozzák a fenntarthatóságra való összpontosítást, mind a 6G rendszerek fenntarthatóvá tételét, mind pedig a 6G felhasználását a fenntarthatóság fokozására különböző iparágakban, például a médiában, a közlekedésben és az egészségügyben.
  • Fontos, hogy a fenntarthatósági mérőszámok, például a kulcsfontosságú értékmutatók (KVI-k) beépítésére a K+F folyamatba annak biztosítása érdekében a 6G ne csak a műszaki teljesítménycélokat érje el, hanem pozitívan járuljon hozzá a társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi célokhoz is.

GJ

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Látványos reklámtechnikai eszköz: így készül a molinó!

pén jan 24 , 2025
Molinókat előszeretettel alkalmaznak rendezvényeken, de üzleti promóció és városi kommunikáció […]

Ez is érdekelhet