Közel három kilométer mélyre fúrtak egy 1,2 millió éves jégmagért

Antarktisz - Beyond EPICA projektEgy nemzetközi tudóscsoport a napokban jelentette be, hogy sikeresen lefúrtak közel 2,8 kilométer mélyre az Antarktiszon, hogy a felszínre hozzanak némi ősi, 1,2 millió éves jeget.

Az ősi jég elemzése várhatóan megmutatja, hogyan alakult a Föld légköre és éghajlata. Ez betekintést nyújthat a jégkorszakok ciklusainak változásába, és segíthet annak megértésében, hogy a légköri szén hogyan változtatta meg az éghajlatot — állítják a tudósok. „A jégmagnak köszönhetően meg fogjuk érteni, hogy mi változott az üvegházhatású gázok, vegyi anyagok és porok tekintetében a légkörben” — mondta Carlo Barbante glaciológus, az olasz Nemzeti Kutatási Tanács Sarkvidéktudományi Intézet vezetője, az ősi jégmag megszerzésére irányuló Beyond EPICA projekt koordinátora. A 2,8 kilométer mélyre hatoló fúrást egy tizenhat tudósból és segítő személyzetből álló csapat négy éven át minden nyáron, átlagosan mínusz 35 Celsius-fokos hidegben végezte. Ugyanez a kutatócsoport korábban már felszínre hozott egy 800 ezer éves magot is.


 

Összefoglalás

  • Egy nemzetközi tudóscsoport a napokban jelentette be, hogy sikeresen lefúrtak közel 2,8 kilométer mélyre az Antarktiszon, hogy a felszínre hozzanak némi ősi, 1,2 millió éves jeget.
  • Ez betekintést nyújthat a jégkorszakok ciklusainak változásába, és segíthet annak megértésében, hogy a légköri szén hogyan változtatta meg az éghajlatot — állítják a tudósok.
  • „A jégmagnak köszönhetően meg fogjuk érteni, hogy mi változott az üvegházhatású gázok, vegyi anyagok és porok tekintetében a légkörben” — mondta Carlo Barbante glaciológus, az olasz Nemzeti Kutatási Tanács Sarkvidéktudományi Intézet vezetője, az ősi jégmag megszerzésére irányuló Beyond EPICA projekt koordinátora.

GJ

Vélemény, hozzászólás?

Next Post

Érzelmek, érzések, tartalmas kapcsolatok

hét jan 13 , 2025
Egy bensőséges, érzelmekben és érzésekben gazdag nap a társaddal lényegesen […]

Ez is érdekelhet