A görög kormány a héten ismertette a kiskorúak internetfüggőségtől való megóvására irányuló stratégiáját, amely egy új, „Kids Wallet” nevű alkalmazást is tartalmaz.
Görögország azt tervezi, hogy 2025-ben fokozza a mobileszközök szülői felügyeletét egy márciusban induló, a görög kormány által működtetett alkalmazáson keresztül. Dimitrisz Papasztergiusz, a digitális kormányzásért felelős miniszter elmondta, hogy a Kids Wallet alkalmazás célja a 15 év alatti gyermekek védelme a túlzott és helytelen internethasználat veszélyeitől. A Kids Wallet alkalmazást egy széles körben használt kormányzati szolgáltatási platform fogja működtetni, és egy már létező, a felnőtteknek szóló okostelefon-alkalmazással együtt fog működni, amely a digitális személyazonosító okmányok hordozására szolgál — írja az euronews.com.
„Ez nagy változás! A Kids Wallet alkalmazás két fő feladatot fog ellátni: Egyrészt sokkal egyszerűbbé teszi a szülői felügyeletet, másrészt a felhasználók életkorának ellenőrzésére szolgáló hivatalos nemzeti eszközünk lesz. A legnehezebb egyértelműen az volt, hogy hogyan határozzuk meg és ellenőrizzük egy személy életkorát. Amikor egy (online) életkor-ellenőrzést végzünk, előfordulhat, hogy egy 14 éves fiatal azt állítja, hogy 18 éves. Most már ezt is meg tudjuk oldani” — mondta Papastergiou újságíróknak, hozzátéve, hogy a Kids Wallet alkalmazás fejlett algoritmusokat fog integrálni a használat nyomon követésére és szigorú hitelesítési folyamatok alkalmazására. A kormány reményei szerint 2025 végére a Görögországban értékesített okostelefonokra előre telepítve lesz a gyermekalkalmazás.
Átfogó stratégia része az alkalmazás
A Kids Wallet alkalmazás egy, a napokban bejelentett átfogó stratégia része, amelynek célja a kiskorúak védelme az internetfüggőségtől. A nemzeti terv egy külön honlapot is tartalmaz, amelyen a szülők megnézhetik a meglévő ellenőrző funkciókat, amelyeket a gyermekek online biztonsága érdekében használhatnak.
Bár egyes digitális jogvédő és vallási csoportok kritikával illetik a stratégiát, a kormány által ellenőrzött alkalmazások és online szolgáltatások – amelyek közül sokat a világjárvány idején vezettek be – általában népszerűek Görögországban, mivel úgy tekintenek rájuk, mint a történelmileg lassú bürokratikus eljárások megkerülésének lehetőségére. A tervezett online gyermekvédelmi intézkedések a kormányzat közvetlenebb bevonásával tovább mennének a több európai országban már érvényben lévő szabályozásnál.
Görögországban a tanév kezdetétől egyébként a diákoknak a tanítási nap folyamán a táskájukban kell tartaniuk a mobiltelefonjaikat. Kyriákos Mitsotákis görög miniszterelnök augusztusban azt mondta, hogy a mobiltelefonok iskolai használatával kapcsolatban elsöprő bizonyítékok állnak rendelkezésre. „A figyelemeltereléstől kezdve más fontos kérdésekig egyértelmű, hogy a mobiltelefonoknak nincs helyük az iskolában napközben” — mondta.
Az európai országok gyakorlata
Számos országban folyik vita a gyermekek és tizenévesek okostelefon-használatának korlátozásáról, egyes országokban pedig olyan intézkedéseket vezettek be, amelyek célja, hogy a telefonok ne kerüljenek be az iskolákba. Egyre több európai országban gondolkodnak a gyermekek online életének jövőjéről, és hoznak olyan intézkedéseket, amelyek megakadályoznák, hogy a gyermekek okostelefonokat használjanak az iskolákban. Az UNESCO 2023-ban kiadott, a globális oktatásról szóló jelentése arra figyelmeztet, hogy a telefonokat az órákon csak a tanulás támogatására legyen szabad használni. Az ENSZ-ügynökség idei új elemzése szerint már több mint hatvan országban vezettek be korlátozásokat az iskolai telefonhasználattal kapcsolatban.
Egyes jelentések szerint az okostelefonok elvonhatják a gyerekek figyelmét a tanulás közben, bár szakértők szerint vannak érvek az iskolai használat mellett is. „Senki sem tudja a választ arra, hogy az iskolai tiltás jó vagy rossz dolog-e. Egyes tanárok tanítási segédeszközként vagy a házi feladatok leadására használják őket, míg mások azzal érvelnek, hogy elterelhetik a figyelmet. Amikor az okostelefonjukat használják a házi feladat elkészítéséhez, ha be vannak kapcsolva az értesítések, akkor értesülhetnek arról a WhatsApp-üzenetről, amelyet egy másik osztályból egy másik személy küldött” — mondta Ben Carter, a londoni King’s College orvosi statisztika professzora, aki a technológia és az eszközök gyerekekre gyakorolt hatását tanulmányozza. Carter szerint a telefonhasználat tiltásának jótékony hatására vonatkozó bizonyítékok vegyesek.
A tilalmakat nem mindig érvényesítik hatékonyan
Carter szerint a telefonok biztonságosabbá tételét célzó, jelenleg fontolgatott brit jogszabály „ésszerű, szükséges és jól időzített. De fel kell ismernünk, hogy nem tilthatjuk be az okostelefonokat a 16 éven aluliak számára, ha nem adunk nekik (alternatívát)… oktatási célokra (és) ha nem tudjuk semmivel helyettesíteni.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Nemzetközi Tanulói Felmérési Program (PISA) 2022-es jelentése szerint „az iskolai telefonhasználat betiltása hatékonyan csökkenti a tanórai figyelemelterelést”. A jelentés azonban azt is megállapította, hogy az OECD-országokban a tiltással rendelkező iskolákban a diákok közel harminc százaléka számolt be arról, hogy naponta többször is használja az okostelefonját, ami azt mutatja, hogy „a mobiltelefon-tilalmakat nem mindig érvényesítik hatékonyan”.
Számos európai ország fontolgatja az okostelefonok valamilyen formában történő korlátozását az iskolákban, többek között Dánia, Ciprus, Bulgária és Portugália. Más országok viszont már szigorítottak az iskolai telefonhasználaton.
Néhány ország megoldása az okostelefon-használat korlátozására
Franciaország
Franciaországban 2018 óta tilos a mobiltelefonok használata az általános és középiskolákban. Idén a kormány továbbment, és a „digitális szünet” tesztelésének részeként közel kétszáz iskolában korlátozta a mobiltelefonok használatát, azaz a 2018-as törvény megerősítéseként ötvenezer diáknak tovább szigorították a telefontilalmat az egész tanítási nap folyamán.
Egyesült Királyság
Az Egyesült Királyságban egy munkáspárti képviselő nemrégiben új törvényjavaslatot terjesztett elő, amelynek célja a gyermekek addiktív telefonhasználatának kezelése, és amelynek második olvasata 2025. március 7-én lesz téma az alsóházban. A törvényjavaslatnak tartalmazott egy olyan intézkedést, amely az okostelefonok iskolai használatának betiltására irányul, de az Egyesült Királyság kormánya nem tervezi az okostelefonok vagy a közösségi média használatának betiltását a gyermekek számára.
„Arra összpontosítunk, hogy megtaláljuk a legjobb módját annak, hogy a fiatalok biztonságban legyenek, miközben a legújabb technológiák előnyeit is élvezhetik” — mondta a Tudományos, Innovációs és Technológiai Minisztérium szóvivője, hozzátéve, hogy a hatályba lépő online biztonsági törvény további védelmet fog nyújtani. Mindenesetre az oktatási minisztérium tavaly nem kötelező érvényű útmutatót adott ki Angliában arról, hogy az iskoláknak hogyan kell bevezetniük a mobiltelefon-tilalmat, és engedélyezi az iskolák vezetőinek, hogy saját szabályokat vezessenek be. Az Ipsos szeptemberi felmérése szerint a brit közvélemény támogatja az iskolai mobiltelefonok betiltását. Tízből hét megkérdezett felnőtt azt mondta, hogy támogatná, ha a diákok a tanítás alatt egy tárolóba tennék a telefonjukat.
Hollandia
Hollandiában tavaly januárban lépett hatályba az okostelefonok nem oktatási célú használatának tilalma az általános és középiskolákban. A holland kormány szerint a tilalom kiterjed az okosórákra és a táblagépekre is az iskolában, mivel az okostelefonok rossz teljesítményhez és koncentrációs problémákhoz vezethetnek a diákok körében. Vannak azonban kivételek a fogyatékkal élő, speciális oktatási igényekkel rendelkező diákok esetében, vagy ha a tanuláshoz szükséges az okoseszköz használata.
Olaszország
Olaszországban egy miniszteri rendelet alapján az óvoda és a középiskola között még oktatási célokra is tilos a mobiltelefonok használata a tanteremben. Van azonban kivétel, ha az egyéni oktatás támogatásához vagy fogyatékkal élő tanulók számára szükséges az okoseszköz használata.
Magyarország
2024 szeptemberétől Magyarország országos telefontilalmat vezetett be az iskolákban. A rendeletet követően tiltakozásokról érkeztek jelentések, a pedagógusok szakszervezetének vezetője pedig elavultnak nevezte a lépést.
Spanyolország
Tavaly Spanyolország oktatási minisztere regionális képviselőkkel tárgyalt az iskolai telefonpolitikáról, hogy közös választ alakítsanak ki a kérdésre. A minisztérium azt mondta, hogy Spanyolországban mintegy hét régió vezetett be mobiltelefon-használatra vonatkozó irányelveket az iskolákban. A minisztérium közlése szerint a telefonok iskolai használatát a régiók külön-külön szabályozhatják.
Írország
Írországban jelenleg is folyik a munka a telefonok tárolási módjának kialakításán, hogy országos mobiltelefon-tilalmat vezessenek be az iskolákban. „Jelentős, egyszeri, kilencmillió eurós beruházást biztosítottak erre a rendszerre, amelyet a tervek szerint még a tanév vége előtt bevezetnek. A biztonságos és zárható tárolási megoldások, például a tasakok, az iskolák tulajdonába kerülnek, és a jövőben újra felhasználhatók lesznek. Ez sok iskola számára nem jelent majd változást, de biztosítani fogják, hogy az egész iskolarendszerben egységes legyen a mobiltelefon-mentes politika végrehajtása” — mondta az oktatási minisztérium szóvivője.
Svédország
Svédországban a mobiltelefonok csak tanulási célokra használhatók az osztálytermekben, és az iskolai tisztviselők döntenek a használat módjáról. Helyi jelentések szerint a kormány ennél tovább akar menni. Az ország közegészségügyi hivatala nemrégiben iránymutatást is kiadott a gyermekek és a képernyő előtt töltött idő témakörében, amely szerint a két év alatti gyermekek nem használhatnak semmilyen digitális médiát, az idősebbeknek pedig korlátozniuk kell a képernyő előtt töltött időt.
Belgium
Belgium francia nyelvű közössége, a Vallónia-Brüsszel Szövetség néven ismert közösség úgy döntött, hogy a 2025/2026-os tanévtől kezdve betiltja a mobiltelefonok és más elektronikus eszközök szabadidős használatát az iskolákban. A közösség oktatási minisztere, Valérie Glatigny egy nyilatkozatban elmondta, hogy a tilalom céljai között szerepel, hogy „javuljon a diákok összpontosítása és egészségesebb legyen a tanulási környezet”.
Lettország
Lettországban 2025. május 31-től a diákok a hatodik osztályig nem használhatnak mobiltelefont. Kivételek azonban lehetnek, ha a telefonokra a tanulási folyamat részeként szükség van — olvasható a lett parlament, a Saeima közleményében.
Luxemburg
2025 húsvétjától az oktatási minisztérium szerint az általános iskolákban 11 éves korig tilos lesz az okostelefonok használata. A középiskolákban a diákoknak „fizikai távolságot” kell tartaniuk az okostelefonok között az órák alatt, az iskolák további korlátokat is szabadon bevezethetnek. „Aggódom a túlzott okostelefon- és közösségi médiahasználat gyermekeinkre gyakorolt hatásai miatt. Ami fontos, az a megfelelő egyensúly a digitális világ és a valós élet között… Ennek az egyensúlynak az eléréséhez világos szabályokra van szükségünk. Otthon, az iskolában, a társadalmunkban” — mondta Claude Meisch luxemburgi oktatási miniszter egy nyilatkozatban.
Finnország
A finn kormány jogszabály-módosítást tervez, hogy az iskolai tisztviselőknek több hatalmat adjon az osztálytermi rendzavarások megszüntetésére. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium szerint az idén elfogadásra kerülő javaslat értelmében a diákok csak tanulási célokra vagy egészségügyi okokból használhatnák a telefonjukat.
Összefoglalás
- Bár egyes digitális jogvédő és vallási csoportok kritikával illetik a stratégiát, a kormány által ellenőrzött alkalmazások és online szolgáltatások – amelyek közül sokat a világjárvány idején vezettek be – általában népszerűek Görögországban, mivel úgy tekintenek rájuk, mint a történelmileg lassú bürokratikus eljárások megkerülésének lehetőségére.
- Amikor az okostelefonjukat használják a házi feladat elkészítéséhez, ha be vannak kapcsolva az értesítések, akkor értesülhetnek arról a WhatsApp-üzenetről, amelyet egy másik osztályból egy másik személy küldött” — mondta Ben Carter, a londoni King’s College orvosi statisztika professzora, aki a technológia és az eszközök gyerekekre gyakorolt hatását tanulmányozza.
- A jelentés azonban azt is megállapította, hogy az OECD-országokban a tiltással rendelkező iskolákban a diákok közel harminc százaléka számolt be arról, hogy naponta többször is használja az okostelefonját, ami azt mutatja, hogy „a mobiltelefon-tilalmakat nem mindig érvényesítik hatékonyan”.