Do Kvon, a dél-koreai kriptopénz-vállalkozó ártatlannak vallotta magát csalás vádjában, miután a héten Montenegró kiadta az Egyesült Államoknak.
A manhattani szövetségi ügyészek csütörtökön egy kilenc vádpontot tartalmazó vádiratot hozott nyilvánosságra, amelyben értékpapírcsalással, elektronikus csalással, árutőzsdei csalással és pénzmosással kapcsolatos összeesküvéssel vádolják Kwont, aki társalapítója volt a szingapúri székhelyű Terraform Labsnek, és kifejlesztette a TerraUSD és Luna valutákat. A bíró elrendelte Kvon őrizetbe vételét, miután Andrew Chesley, közölte, hogy egyelőre nem kéri védence szabadlábra helyezését óvadék fejében. Kvon magával vitte a 79 oldalas vádirat egy példányát, amikor az amerikai rendőrbírók kivezették a tárgyalóteremből. Január 8-án várják vissza a bíróságra.
A vádiratban a manhattani ügyészség azt állítja, hogy Kvon 2021-ben félrevezette a befektetőket a TerraUSD-ről, egy úgynevezett stabil coinról, amelyet úgy terveztek, hogy egy dollár értéket tartson fenn. Kvon állítólag azzal szédítette a befektetőket, hogy egy „Terra Protocol” néven ismert számítógépes algoritmus helyreállította a coin értékét, amikor az 2021 májusában a kitűzött egy dollár alá csúszott az értéke, miközben valójában ő intézte el, hogy egy nagyfrekvenciás* kereskedő cég titokban több millió dollár értékben vásároljon a tokenből, hogy mesterségesen felhúzza az árát.
Kvon szemtelenül tévesztésztette meg a befektetőket
Az ügyészek szerint ez és más hamis állítások arra ösztönözték a lakossági és intézményi befektetőket, hogy Terraform termékeket vásároljanak, és 2022 tavaszára ötvenmilliárd dollárra emeljék a Kvon által kifejlesztett, hagyományosabb token, a TerraUSD-hez szorosan kapcsolódó, de értékében ingadozó Luna értékét. „E növekedés nagy része Kvon szemtelen megtévesztéseit követte a Terraformról és annak technológiájáról.” Amikor a TerraUSD értéke 2022 májusában ismét csúszni kezdett, a kereskedőcég figyelmeztetett, hogy a támaszkodás „ezúttal nem volt olyan egyszerű” — áll a vádiratban.
A TerraUSD és a Luna abban a hónapban összeomlott, ami magával rántotta más kriptovaluták, köztük a bitcoin értékét is, és széles körű pusztítást okozott a kriptopiacon.
*Egy nagyfrekvenciás kereskedő cég olyan vállalat, amely speciális számítógépes programokat és rendkívül gyors kommunikációs hálózatokat használ a tőzsdéken történő kereskedés automatizálására. Ezek a cégek rendkívül rövid idő alatt, akár milliomod másodpercek alatt képesek végrehajtani számos kis értékű tranzakciót, kihasználva a piaci árfolyamok apró ingadozásait. |
Összefoglalás
- Kvon állítólag azzal szédítette a befektetőket, hogy egy „Terra Protocol” néven ismert számítógépes algoritmus helyreállította a coin értékét, amikor az 2021 májusában a kitűzött egy dollár alá csúszott az értéke, miközben valójában ő intézte el, hogy egy nagyfrekvenciás* kereskedő cég titokban több millió dollár értékben vásároljon a tokenből, hogy mesterségesen felhúzza az árát.
- Az ügyészek szerint ez és más hamis állítások arra ösztönözték a lakossági és intézményi befektetőket, hogy Terraform termékeket vásároljanak, és 2022 tavaszára ötvenmilliárd dollárra emeljék a Kvon által kifejlesztett, hagyományosabb token, a TerraUSD-hez szorosan kapcsolódó, de értékében ingadozó Luna értékét.
- A TerraUSD és a Luna abban a hónapban összeomlott, ami magával rántotta más kriptovaluták, köztük a bitcoin értékét is, és széles körű pusztítást okozott a kriptopiacon.